کد خبر 30031

کارشناسان در تلاش اند نسل جدید الیاف هوشمند را با ویژگی‌های وفق دهندگی لباس‌ها با شرایط محیطی و تغییر رنگ لباس با حرارت در آینده‌ای نزدیک ساخته و به بازار عرضه کنند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، داشتن لباسی با ویژگی‌های منحصر به فرد از جمله شاخصه‌های شهر هوشمند به حساب می‌آید که با برخورداری از آن می‌توان از مزیت‌های بی شماری استفاده کرد.

منسوجات هوشمند از جمله محصولاتی است که از تکنولوژی نانوذرات در زمان تولید، استفاده کرده اند که از ویژگی‌های این محصول می‌توان به وزن کم الیاف آن در مقایسه با موارد مشابه اشاره کرد.

این محصولات در عین حال از پایداری و استقامت بیشتری برخوردارند که در برخی پوشاک مانند لباس‌های نظامی کاربرد دارد.

برخورداری از البسه‌ای که می‌تواند در سرما صاحب آن را گرم نگه دارد و در گرما خنک کند از دیگر ویژگی‌های جالب البسه هوشمند است که کاربرد فراوانی در صنعت منسوجات دارد.

این دست از الیاف در باران خیس نمی‌شوند و کنترل آب و هوایی دارند، همچنین عاری از جذب گرد و خاک و بدون بو هستند.

از دیگر ویژگی‌های این الیاف می‌توان به مقاومت در برابر لکه، مقاومت در برابر چین و چروک، ثبات رنگ، مقاومت در برابر حرارت و شعله آتش اشاره کرد.

برخی پوشاک با توجه به کاربرد آن نیازمند مقاومت در برابر پرتو فرابنفش و اشعه ایکس هستند که نسل جدید پارچه‌های نانو این نیاز را نیز تامین کرده است.

برخی الیاف به دلیل نوع کاربرد آن مانند البسه پزشکان نیازمند خاصیت ضدمیکروبی است که این تکنولوژی توانایی برطرف کردن این نیاز را دارد.

عبوردهی حرارتی لباس از ویژگی‌هایی است که در پوشاک ورزشی کاربرد فراوانی دارد، زیرا با برخورداری از این ویژگی دما به خوبی کنترل می‌شود.

کارشناسان در تلاش اند نسل جدید الیاف هوشمند را با ویژگی‌های وفق دهندگی لباس‌ها با شرایط محیطی و تغییر رنگ لباس با حرارت در آینده‌ای نزدیک ساخته و به بازار عرضه کنند. 

منبع: میزان

ارسال نظر

تازه ها