کد خبر 24607

در پی بیانیه اداره کل هنرهای نمایشی مبنی بر بازداشت سعید اسدی و مریم کاظمی ، مطرح شد که روند اداری و قانونی آزاد شدن این دو هنرمند تئاتر تا فردا طی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، در پی بازداشت دو تن از اهالی شناخته شده‌ تئاتر ـ سعید اسدی رییس تئاتر شهر و مریم کاظمی کارگردان تئاتر ـ خانه‌ تئاتر ایران، اعتراض خویش را چنین بیان داشت: «ما معترضیم! ما معترضیم و بر این اعتراض پای می‌فشاریم. برای حل آن پایمردی می‌کنیم و از خواسته‌های مدنی خویش دست بر نمی‌داریم.

چرا با وجود مرجع نظارت و ارزشیابی، هر نهادی این حق را برای خود بدیهی می‌شمارد که مستقلا در امور تخصصی حوزه نمایش دخالت کند؟ چرا و به چه جرمی مدیر مجموعه‌ تئاتر شهر که بزرگ‌ترین ویترین نمایشی کشور است را همچون مجرمان به زندان می‌برند؟ چرا یکی از بانوان هنرمند و شریف تئاتر، با سابقه‌ روشن و قابل دفاعش چند شبانه روز باید در بازداشت به سر ببرد؟

چرا و به چه دلیل قانونی، جامعه‌ هنری این چنین زیر یورش ناشی از کم تدبیری اشخاص در حوزه‌های متعدد قرار می‌گیرد و آقایان، خود برنامه‌ریز تبلیغات رسانه‌ها می‌شوند؟ چرا و به چه دلیل مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و مسئول تئاتر مملکت را به بازجویی و دلشوره می‌کشانید؟ ما چه پاسخی باید به اعتراضات و احساس عدم امنیت هزاران گروه تئاتری در سطح کشور بدهیم؟

آقایان، روزهای سختی بر اهالی فرهنگ و هنر می‌گذرد؛ اگر التیام‌بخش دردهایشان نیستید؛ لطفا بر مشکلات‌شان نیفزایید.خانه‌ تئاتر ایران، ضمن محکوم کردن این اتفاق نامبارک و تلخ، از سوی هزاران جانِ آگاه، عاشق و دغدغه‌مند تئاتر، خواستار رفع هرگونه بازداشت، اتهام و توهینی به کرامت عزیزان خویش است.

*بیانیه اداره هنرهای نمایشی برای بازداشت 2 هنرمند تئاتر

اطلاعیه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازداشت سعید اسدی رئیس مجموعه تئاتر شهر و مریم کاظمی کارگردان نمایش «رویای شب تابستان» نیز بیانیه‌ای به این شرح منتشر کرد:

«ضمن ابراز خرسندی از حل موضوع لازم است از جامعه هنری، به ویژه هنرمندان تئاتر ایران به خاطر اتفاق ناخوشایند بازداشت ۲ هنرمند این عرصه عذرخواهی کنیم. احترام به قانون لازمه و نشانه هر جامعه تکامل یافته است بهتر این است که همه ما این مهم را مد نظر داشته باشیم. از سوی دیگر باید توجه داشت که نوع مواجهه با حوزه فرهنگ و هنر و اهالی آن بدلیل ظرافت ها و پیچیدگی و چند بعدی بودن آن باید متفاوت از سایر حوزه ها باشد.

چه اینکه هنرمندان همواره مسئولانه در مسیر پیشرفت و تعالی کشور گام برداشته‌اند از این رو حفظ حرمت اهل هنر و صیانت از حقوق هنرمندان بویژه اصحاب هنر نمایش همواره مدنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و بر آن تاکید داشته و خواهد داشت. در پایان ضمن دلجویی مجدد از خانواده نجیب تئاتر، شایان ذکر است پیگیری مجدانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سکوت و به دور از هیاهو، در حل سریع موضوع موثر بود.»

در پایان به اطلاع می رساند که روند اداری و مراحل قانونی آزاد شدن این ۲ هنرمند تئاتر، در ۲ روز گذشته طی شده و صبح فردا سه شنبه ۲۰ شهریور به نتیجه خواهد رسید.

*سحر دولتشاهى مادام تناردیه شد

سحر دولتشاهى از چهره‌هاى پر کار بازیگرى در تئاتر، فیلم و سریال در سال‌هاى اخیر به جمع بازیگران موزیکال بینوایان پیوست. موزیکال بینوایان به کارگردانى حسین پارسایى و رهبرى بردیا کیارس از ٢٠ آبانماه در تهران-رویال هال به روى صحنه مى رود.

محمدصادق رنجکشان به عنوان سرمایه گذار و مجرى طرح ، میثم احمدى و محمد قدس تهیه کنندگان، این پروژه را همراهى خواهند کرد.

*تمدید 3 نمایش در تالار مولوی

 سه نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» به کارگردانی رضا رشادت، «فرایند» به کارگردانی علی کرسی زر و «ادیپ افغانی» به کارگردانی مجتبی جدی به دلیل استقبال چشمگیر تماشاگران به مدت 3 شب دیگر تمدید شدند. اجرای این سه نمایش که هر سه از آثار منتخب تئاتر دانشگاهی ایران هستند، تا روز جمعه، 23 شهریور ماه ادامه خواهند داشت.

در نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» امین اسفندیار، گلزار حذفی، نادر خوش‌بخت، داریوش رشادت، بی‌تا عزیز‌‌‌‌ اقلی، گلنوش قهرمانی و حسین کریمی به ایفای نقش می پردازند. همچنین در نمایش «فرایند» سپهر طهرانچی، مریم زارعی، مهرنوش حاجی خانی، بهراد سلاح ورزی، مازیار سیدین، دنیا دائمی، سعید کرمی، کیمیا کاوند و در نمایش «ادیپ افغانی» مجتبی پیرزاده و پریسا هاشم پور به ایفای نقش می پردازند.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها