کد خبر 11353

نماینده مجلس شورای اسلامی در حالی که در خصوص بیماری تب مالت و انتقال آن از دام به انسان نسبت به مصرف لبنیات هشدار داد .

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، احمد حمزه ، در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر شیوع بیماری تب مالت در کشور، گفت: این بیماری مشترک میان انسان و دام است و از انسان به انسان منتقل نمی شود.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بیماری تب مالت از طریق مصرف فرآورده های دامی به ویژه لبنیات منتقل می شود، افزود: مصرف لبنیات سنتی عامل اصلی انتقال بیماری تب مالت است از این رو با توجه به افزایش شیوع ویروس تب مالت در فصل بهار و هشدارهای وزارت بهداشت نیاز است مردم در شرایط فعلی از مصرف لبنیات سنتی مانند بستنی، شیرفله و پنیرهای باز خودداری و اجتناب کنند.

وی با هشدار نسبت به شیوع تب مالت در کشور، ادامه داد: شهروندان باید از لبنیات پاستوریزه و استریلیزه استفاده کنند زیرا استفاده از شیرخام و نجوشیده یا فرآورده های حاصل از این نوع شیر موجب ابتلای مصرف کننده به بیماری تب مالت می شود.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به تب مالت، تصریح کرد: این بیماری برای کشور و افراد بسیار پرهزینه است بنابراین نیاز است ارگان های نظارتی نظارت بیشتری را بر عرضه کنندگان فرآورده های لبنی داشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: وزارت بهداشت، صنعت، معدن و تجارت، نهادهای فرهنگی، صدا و سیما و رسانه ها باید اقدامات پیشگیرانه مناسبی را داشته باشند و همچنین سازمان دامپزشکی باید با شناسایی دام های آلوده و درمان آنها از شیوع ویروس تب مالت پیشگیری کند.

منبع : خبرگزاری خانه ملت 

ارسال نظر

تازه ها