کد خبر 96662

یکی از راه های خرید مسکن، دریافت وام مسکن از محل اوراق است که نیاز به سپرده گذاری ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دغدغه خیلی از افراد به خصوص جوانان در جامعه ی ما، خرید خانه است.خانه هایی که با افزایش قیمتی که دارند ، توان خرید آن هر روزه از ذهن ها دور و دورتر می شود.یکی از مواردی که هنگام خرید خانه به ان توجه می شود،دارا بودن وام مسکن بر روی خانه است. بسیاری از افراد با انواع وام مسکن آشنایی زیادی ندارند،به طور مثال یکی از سریع ترین راه های گرفتن وام مسکن، تهیه اوراق تسهیلات مسکن یا همان « تسه» است که در معاملات فرابورس اوراق بهادار می توان آن را خریداری کرد.تسه یا اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، اوراق بهاداری است که در بازار عادی فرابورس ایران معامله می شود و منتشر کننده این اوراق بهادار، بانک مسکن است.این اوراق قابلیت خرید و فروش در بورس اوراق بهادار را نیز دارد.

سقف تسهیلات

سقف این تسهیلات با توجه به شرایط مکانی ، متفاوت است. سقف این تسهیلات به شرح زیر است :

2

 

با توجه به قیمت روز اوراق تسه ، هزینه دریافت وام در تهران،شهرهای بیشتر از 200 هزار نفر و کمتر از 200 هزار نفر جمعیت به ترتیب برابر با 18 میلیون تومان ، 14 میلیون و 400 هزار تومان و 10 میلیون و 800 هزار تومان  است.

این اوراق پانزدهم هر ماه توسط بانک مسکن به افرادی که دارای «حساب سپرده ممتاز» هستند داده می شود و بعد از انجام مراحل قانونی آن نماد معاملاتی آ در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می کند. برای استفاده از اوراق امتیاز تسهیلات بانک مسکن، لازم است متقاضی قبل از اقدام به خرید این اوراق، از شرایط اعطای آن مطلع شود، زیرا اگر واحد مسکونی مورد نظر با شرایط واحدهای مسکونی که از نظر بانک به آن ها وام تعلق می گیرد، مطابقت نداشته باشد، امکان استفاده از ان وجود ندارد.

سود این نوع وام 17.5 درصد است  و مدت بازپرداخت آن 12 ساله است.یعنی میزان سود دریافتی این وام برای افراد گیرنده وام در تهران 139 میلیون و 904 هزار تومان و برای شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 111 میلیون و 952 هزار تومان و برای شهرهای کمتر از 200 هزار نفر جمعیت 84 میلیون تومان است.مبلغ اقساط ماهانه پرداختی به ترتیب تهران 1 میلیون و 666 هزار تومان، شهرهای پر جمعیت 1 میلیون و 333 هزار تومان، شهرهای کم جمعیت 1 میلیون تومان است.

Capture

 

نکته مهمی که برای متقاضیان این نوع وام وجود دارد این است که این اوراق دارای مدت اعتبار هستند و در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان رسیده باشد و دارنده اوراق از آن استفاده نکرده باشد، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجه پرداختی برای تهیه اوراق به فرد خریدار باز گرداندا نمی شود.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن متغییر است، برای اطلاع از قیمت این اوراق به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کرده و از آخرین قیمت های آن باخبر شوید.

برای خرید این اوراق می توانید سفارش خرید خود را به صورت اینترنتی و یا خرید آنلاین انجام دهید.لازم به ذکر است که برای خرید و فروش این اوراق مبلغی را به عنوان کارمزد بپردازید.

 

 

ارسال نظر

تازه ها